Výstavy: - X. Klubová výstava NVP Ostrava 10/04/2011, článek

  V letošním roce slaví Pannonia Klub desáté výročí od svého založení, i to byl důvod, proč si X. Klubovou výstavu, nenechala ujít řada vystavovatelů. Jarní klubová výstava se zadáváním titulu klubový vítěz a klubový vítěz mladých CAC a CAJC se konala 10. dubna 2011, již tradičně při Ostravské národní výstavě psů a delegován byl rozhodčí z Maďarska Dr. Miklós Levente.
Na výstavu bylo přihlášeno 34 psů a s výjimkou Kuvasze a Bucoviny, byla zastoupena všechna málopočetná plemena. Nejpočetněji maďarská pastevecká plemena, která jsou v zemi původu považována za národní poklad. Vystavovatelé se sjeli nejen z České republiky, ale i ze zahraničí, z Rakouska, Německa, Slovenska a Polska. Jak se stalo zvykem, nejvíce bylo atraktivních Komondorů, celkem třináct představitelů od třídy dorostu až po třídu vítězů. O druhou příčku nejpočetněji zastoupených plemen (7) se dělila dvě plemena, která stále více získávají na oblibě, Pumi a Puli. Zatímco Puli reprezentovala pouze černá varieta, Pumiho mohli diváci vidět v barvách černé, šedé a nejvzácnější fawn. Dalšími vystavenými plemeny byli Mudi (3), Carpatin (2) a Mioritic (2).
Počet tolika vzácných psů v kruhu byl nejen potěchou pro oko, ale sliboval i silnou konkurenci především českých odchovů a výstavní zápolení. A to se také v průběhu výstavy naplnilo a pro diváky i vystavovatele byly některé zadané známky přinejmenším překvapující. Delegovaný rozhodčí Dr. Levente žádného z vystavovatelů "nešetřil". Nezdráhal se zadat známku VD a D ať už pro nevhodné chování psa v kruhu nebo jeho kvality. Všechny psy dlouze hodnotil především v pohybu. Naopak ti vystavovatelé jejichž psi obdrželi nejvyšší ocenění známky Výborná, titul CAC, Klubový vítěz 2011, BOB či BIS byli skutečně potěšeni z vynikajícího hodnocení a pěkného posudku. A to se už na klubové výstavě ve stále se zvyšujícím počtu psů v kruhu cení.
Součástí výstavy byla i bonitace a do chovu byli s úspěchem připuštěni další chovní psi plemene Komondor. Na závěr Dr. Levente zhodnotil české odchovy jako velice kvalitní a především u mladých zvířat nešetřil chválou.
Celá výstava byla vydařená za což vděčíme organizátorům ostravské národní výstavy psů, členům Pannonia Klubu, mediálnímu partnerovi časopisu Pes přítel člověka a generálnímu sponzorovi klubové výstavy Dibaq a.s., výrobci výživových programů značky Fitmin.
  Ve třídě vítězů získal pes Ipoly von Thüringen německé vystavovatelky Bärbel Kloss známku V1, CAC, Klubový vítěz 2011, BOB a BIS 1. Ipoly spolu s fenkou z třídy vítězů Jászkiséri Kócos Szívos vyhráli také Nejlepší pár. Komondorům se dařilo a Nejlepší chovatelskou skupinu vyhrála chovatelská stanice Király Puszta maj. Mgr. Přemysl Mikoláš. Nejelpší Mudi byla fena Királytanya Spuri tř. otevřená, maj. Adriany Slezákové, která získala ocenění V1, CAC, Klubový vítěz 2011, BOB. Vítězným Puli se stala fena ve třídě otevřené Rasztari-Duci Irka Satan V1, CAC, BOB a BIS 2 maj. Monika Drastíková. Nejlepší Pumi se známkou V1, CAC, BOB, Klubový vítěz 2011 a BIS 3 se stala fena tř. vítězů Hanka Koroščenko maj. Irena a Kamila Hrachovcovy. Nejlepší Carpatin pes tř. vítězů Oituz De Baltag V1, CAC, Klubový vítěz 2011, BOB maj. Romana Andlová. Mladá fena Carpatina jménem Floare de Transilvania tř. mladých získala V1, CAJC, Klubový vítěz mladých 2011 Junior BIS, maj. Andlová Romana. Nejlepší ocenění za plemeno Mioritic obdržela fena tř. vítězů Glory And Hope Tender Ebony V1, CAC, Klubový vítěz 2011, BOB maj. Barbara Fallent.
Všechny příznivce maďarských pasteveckých psů srdečně zveme na dvě výstavy, které Pannonia Klub pořádá, 26. června 2011 se koná VIII. Speciální výstava CAC se zadáváním titulu VSV a VSVml. při MVP Intercanis Brno a 6. listopadu 2011 na IV. Klubovou výstavu CAC bez zadávání titulu KV a KV ml. Při MVP Praha, areál výstaviště Praha 9 - Letňany. Více informací naleznete na www.pannoniaklub.cz

Karin Mikolášová  
02/2014
www.pannoniaklub.cz | e-mail: pannonia@pannoniaklub.cz | tel: +420 602 770 311