Poslední výstava Chovatelského klubu maďarských pasteveckých psů

   Chovatelský klub maďarských pasteveckých psů, uspořádal třináctého dubna při Ostravské národní výstavě psů, v pořadí sedmou Klubovou výstavu. Výstavu doprovázelo příjemné počasí i atmosféra, a tak nic nebránilo tomu, aby se před rozhodčím Ing. Jaromírem Dostálem DrSc pěkně předvedla všechna plemena včetně třídy štěňat. Přihlášeno bylo 5 komondorů, 1 puli bílý, 5 puli ostatní barvy – v tomto případě v barvě černé, a dva pumi. Kvalita psů měla vysokou úroveň, a tak i přes poměrně malý počet vystavených jedinců, byla konkurence vyrovnaná a vítěz nezískal titul zadarmo. Pěkný posudek ocenili především chovatele komondorů, neboť se předvedli výhradně jedinci z domácích odchovů. Vůbec poprvé se předvedli komondoři z chovatelské stanice Király Puszta jako chovatelská skupina, kterou pan rozhodčí Dostál celkově zhodnotil jako výbornou. Krásně upravení dva psi a fena, potěšili oko laika i odborníka.
   Stavba těla, struktura srsti, pigmentace a celkový exteriér byl u všech plemen výborný. Stejně tak i temperament a celkový charakter odpovídal standardu plemen. Elegantní a prostorný pohyb a přiměřené osvalení ukázalo, že majitelé se svými miláčky jen nelenoší, ale dopřávají jim i dostatek potřebného pohybu. Sport jako agility a coursing jim není cizí.
   Jedinci předvedeni na českých výstavách snesou srovnání s maďarským chovem a mohou soutěžit i v zemi původu. Chovatelské úsilí českých chovatelů jde správným směrem, jen jedinců podílejících se na chovu je u nás stále málo, což se nakonec odráží i v počtu přihlášených psů na výstavách.
   Také proto valná hromada chovatelského klubu rozhodla o změně názvu klubu, z původního Chovatelský klub maďarských pasteveckých plemen na Pannonia klub. A se souhlasem předsednictva ČMKU, zastřešil další velmi vzácná pastevecká plemena. Jedná se o rumunské pastevecké psy, konkrétně plemena Carpatin, Mioritic a Bucovina. Rumunského Carpatina mohli příznivci pasteveckých plemen spatřit již na Ostravské národní výstavě psů, kde se předvedl v počtu dvou jedinců. Je to plemeno nejen mimořádně vzácné, ale také krásné a věřím, že svou povahou brzy zaujme další příznivce, kteří rozšíří řady nově vzniklého Pannonia klubu. Obdivovatelé si mohou maďarské a rumunské pastevecké psy prohlédnout na příštích výstavách, které Klub pořádá: Speciální výstava 20. července v Mladé Boleslavi při NVP a Klubovou výstavu dne 16. listopadu v Praze při MVP.

Výsledky:
Komondor: V1, CAC, Klubový vítěz, BOB, BIS 3 Avar Király Puszta, nar.3.4.2005,
o. ICh.Achill Varpus, m. Carmen Koroščenko, chov. + maj.: Karin a Přemysl Mikolášovi

Puli bílý: V1, CAC, Klubový vítěz, BOB, BIS 4 Bella Tamiku, nar.10.6.2005,
o. Mamaros Hungarian Macko, m. Ancsa Tundérkerti, chov. Ing.Tamási Julius, maj. Kateřina Šimková

Puli ostatní barvy: V1, CAC,Klubový vítěz, BOB, BIS 1 Mamaros Hungaria Farkas, nar. 30.10.1990,
o. Mamaros Bajtars, m. Apacsemlék – Fakó Csuda, chov. Mammen Irene, maj. Renáta Ondruchová

Pumi: V1, CAC, Klubový vítěz, BOB, BIS 2 Hanka Koroščenko, nar.22.3.2005,
o. Nyirségfia Vándor, m. Galla – Hegyi Becses, chov. Ladislav Tarr, maj. Kamila a Irena Hrachovcová

Nejlepší chovatelská skupina: Komondor chov.stanice Király Puszta, chov. Karin a Přemysl Mikolášovi

Text: Karin Mikolášová    

- nahoru -02/2014
www.pannoniaklub.cz | e-mail: pannonia@pannoniaklub.cz | tel: +420 602 770 311